Vydejte se na vyhlídku Terezínku. Láká pohledem na Tanvald a Kamenici  Liberec
  18.08.2019

Zájem o turistiku a poznávání Česka stoupá. Kraje nabízí tipy na výlety, mezi jedním z nich je i vyhlídka Terezínka v Libereckém kraji.

Vyhlídky do krajiny jsou mezi turisty i místními velmi oblíbeným a vyhledávaným místem. Jedno takové a zároveň méně známé stojí v Libereckém kraji na úbočí hory Muchov blízko Tanvaldu. Jedná se o vyhlídku Terezínka, která stojí na skále vysoké patnáct metrů.

„Není třeba za výlety jezdit daleko. I u nás v kraji jsou krásná místa, na kterých jste nikdy nebyli. A je možné, že jste o nich ani nikdy neslyšeli, i když jsou jen pár kilometrů od vás. Vydejte se na ně a poznáte svůj kraj úplně jinak,“ vyzvala Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Z Tanvaldu je vyhlídka přístupná po červené turistické trase. Nabízí pohled do údolí řeky Kamenice, na Tanvald a Velké Hamry.

V roce 2014 prošla rekonstrukcí vyhlídková plošina, kterou tvoří podezdívka z žuly. Opraveny byly také stěny, schodiště a střecha. Od této doby má také vyčištěnou fasádu a nové spáry.

Terezínka není oficiální název pro tuto vyhlídku, nýbrž Terezina výšina. Místní užívají i název Šouf odvozený od německého loupeživého rytíře Schoffa, který se v těchto místech ve své tvrzi v 15. století skrýval. V jiné verzi Šouf pochází od německého Schafstein, tedy v překladu Ovčí kámen.

Samotnou skalní vyhlídku nechal v roce 1853 postavit a opatřit zábradlím Johann Mayer, majitel jedné tanvaldské přádelny. Pojmenoval ji po své ženě Theresii, která si oblíbila pohled do krajiny právě z tohoto místa, které leží 623 metrů nad mořem.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: