FOTO: Památky o adventu otevřou své brány. Nabídnou tradici i speciální program

Šlechtická sídla v Libereckém kraji budou během adventu hostit vánoční program. Zdroj: NPÚ

20.11.2018
Šlechtická sídla v Libereckém kraji budou během adventu hostit vánoční trhy a koncerty. Kostýmovaní průvodci poodhalí návštěvníkům krásu vyzdobených sálů. A nebudou chybět ani tradiční zvyky a obyčeje včetně koled.

I v letošním roce si kasteláni hradů a zámků v Libereckém kraji pro své návštěvníky připravili vánoční program. Zájemci tak mohou přijmout pozvání a vychutnat si adventní čas při procházce svátečně laděnými interiéry.

„Advent by měl být časem zklidnění, zamyšlení, setkávání se s blízkými a přáteli. Dopřát si výlet na některý z hradů a zámků, které mají adventní program, bude určitě pro mnohé rodiny příjemnou příležitostí, jak společně prožít některý z adventních dnů,“ řekla radní Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Státní hrad a zámek Frýdlant: Speciální adventní prohlídky reprezentativních prostor zámku s vánoční výzdobou se uskuteční 8. a 9. prosince. Budou se zpívat vánoční koledy a slavnostně vyzdobené interiéry navodí atmosféru hraběcího štědrovečerního stolu.

Státní hrad Grabštejn: V sobotu 1. prosince v rámci Vánoc na Grábštejně kostýmovanými průvodci připomenou vánoční zvyky a obyčeje. Návštěvníci si prohlédnou vyzdobené interiéry a načerpají adventní atmosféru. Vše podpoří stánky občerstvením i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry. Po celý den budou k dispozici adventní dílničky s výrobou renesančního vánočního betlému, adventního přáníčka, zimnho zapichovátka, vánočních ozdob a zdobených domácích perníčků.

Adventní prohlídky Grabštejna pak zájemce zavedou nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem z 16. až 20. století, ale vánoční atmosféru načerpají i v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury. Prohlídky se budou konat v neděli 2. prosince, o víkendech 8. a 9. prosince či 15. a 16. prosince.

Státní zámek Lemberk: V rámci vánoční hrané prohlídky Nové zvyky nové republiky se budou lidé ve dnech 1. a 2. prosince moci seznámit s nelehkou situací služebnictva na Lemberku, které se musí rychle připravit na nečekanou návštěvu Františka Clam-Gallase a celé jeho rodiny během vánočních svátků. Služebnictvo, kterému chybí potřebný personál, zázemí a zkušenosti bude mít před sebou opravdu složitý úkol.

O víkendu 8. a 9. prosince si návštěvníci mohou prohlédnout nejen vánočně vyzdobené clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple, ale uvidí i ukázku vánočního slavení a zvyků šlechty obohacenou v sobotu 8. prosince o příchod Mikuláše, andělů a čertů.

Zámek otveře své brány i v sobotu 15. a v neděli 16. prosince. Návštěvnickou sezónu zakončí komorní smíšený pěvecký sbor Canzonetta pod vedením sbormistra Radomíra Starého.

Státní zámek Sychrov: Jako každý rok i letos se uskuteční na státním zámku Sychrov tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém na nádvoří. Novinkou kromě prodloužené sobotní otevírací doby tržiště do 18 hodin bude možnost dětských „čertovských“ prohlídek po oba dny 1. a 2. prosince. I o tomto víkendu bude možné absolvovat prohlídku vánočně vyzdobeného zámku.

Státní zámek Zákupy: Tradiční adventní prohlídky zámku Zákupy se letos odehrají v rámci nové prohlídkové trasy, to znamená v bytě lesního rady Josefa Mati z doby první republiky. Prohlídka zařízeného bytu z doby první republiky neopomene také výklad o vánočních zvycích. Nebude chybět ani vánoční výzdoba, ozdobené stromy či štědrovečerní tabule s nadílkou. Součástí prohlídky, která bude probíhat od 24. listopadu do 16. prosince vždy v sobotu a neděli, bude rovněž svátečně vyzdobená kaple sv. Františka z Assisi.

Koncert s názvem Poslán jest od Boha anděl… se uskuteční ve vytápěném koncertním sále císaře Josefa II. v přízemí zámku. Po jeho skončení proběhne krátká večerní prohlídka nově zpřístupněného bytu vrchního lesního rady v prvním patře zámku s vánoční výzdobou. Na programu budou skladby světoznámých hudebních skladatelů Georga Fridricha Händela, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta či Adama Václava Michny z Otradovic.

Autor: Hořínek Svatoslav

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Šikana přivedla 13letou dívku až k sebevraždě. Příběh inspiroval i divadelníky

  17.01.2019
  Když se matka Julie Moravcové rozhodla zveřejnit příběh vlastní dcery, která se kvůli šikaně rozhodla...

  Senioři v Liberci ušetří. Roční jízdenka na MHD je přijde pouze na 912 korun

  16.01.2019
  Trend zlevňování dlouhodobých jízdenek na městskou hromadnou dopravu se nevyhýbá ani Liberci. Krom dětí,...

  Zdatní dárci krve jezdí v MHD zadarmo. „Velmi si jich vážíme,“ poděkoval náměstek primátora

  14.01.2019
  Darování nejcennější tekutiny, která je v lidském těle, je tím největším darem, jenž může člověk druhým...

  FOTO: Noční požár garsonky v Liberci skončil tragicky, uvnitř našli hasiči mrtvé tělo

  11.01.2019
  Požár garsonky v suterénu bytového domu v Liberci zalarmoval ve čtvrtek po desáté hodině večer hasiče....

  VIDEO: Republice k narozeninám. Děti tvořily z recyklátů státní znaky

  11.01.2019
  Propojení historie se současností. Anebo taky zdůraznění klíčových okamžiků minulosti a nutnosti třídit...

  Muž v Liberci řešil rodinné spory urážkami, které nechával na hrobě

  10.01.2019
  Říká se, že rodina je nade vše. To si však zřejmě nemyslí 62letý muž z Liberecka. Jeho spory s blízkými...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: