FOTO: Památky o adventu otevřou své brány. Nabídnou tradici i speciální program

Šlechtická sídla v Libereckém kraji budou během adventu hostit vánoční program. Zdroj: NPÚ

20.11.2018
Šlechtická sídla v Libereckém kraji budou během adventu hostit vánoční trhy a koncerty. Kostýmovaní průvodci poodhalí návštěvníkům krásu vyzdobených sálů. A nebudou chybět ani tradiční zvyky a obyčeje včetně koled.

I v letošním roce si kasteláni hradů a zámků v Libereckém kraji pro své návštěvníky připravili vánoční program. Zájemci tak mohou přijmout pozvání a vychutnat si adventní čas při procházce svátečně laděnými interiéry.

„Advent by měl být časem zklidnění, zamyšlení, setkávání se s blízkými a přáteli. Dopřát si výlet na některý z hradů a zámků, které mají adventní program, bude určitě pro mnohé rodiny příjemnou příležitostí, jak společně prožít některý z adventních dnů,“ řekla radní Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Státní hrad a zámek Frýdlant: Speciální adventní prohlídky reprezentativních prostor zámku s vánoční výzdobou se uskuteční 8. a 9. prosince. Budou se zpívat vánoční koledy a slavnostně vyzdobené interiéry navodí atmosféru hraběcího štědrovečerního stolu.

Státní hrad Grabštejn: V sobotu 1. prosince v rámci Vánoc na Grábštejně kostýmovanými průvodci připomenou vánoční zvyky a obyčeje. Návštěvníci si prohlédnou vyzdobené interiéry a načerpají adventní atmosféru. Vše podpoří stánky občerstvením i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry. Po celý den budou k dispozici adventní dílničky s výrobou renesančního vánočního betlému, adventního přáníčka, zimnho zapichovátka, vánočních ozdob a zdobených domácích perníčků.

Adventní prohlídky Grabštejna pak zájemce zavedou nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem z 16. až 20. století, ale vánoční atmosféru načerpají i v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury. Prohlídky se budou konat v neděli 2. prosince, o víkendech 8. a 9. prosince či 15. a 16. prosince.

Státní zámek Lemberk: V rámci vánoční hrané prohlídky Nové zvyky nové republiky se budou lidé ve dnech 1. a 2. prosince moci seznámit s nelehkou situací služebnictva na Lemberku, které se musí rychle připravit na nečekanou návštěvu Františka Clam-Gallase a celé jeho rodiny během vánočních svátků. Služebnictvo, kterému chybí potřebný personál, zázemí a zkušenosti bude mít před sebou opravdu složitý úkol.

O víkendu 8. a 9. prosince si návštěvníci mohou prohlédnout nejen vánočně vyzdobené clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple, ale uvidí i ukázku vánočního slavení a zvyků šlechty obohacenou v sobotu 8. prosince o příchod Mikuláše, andělů a čertů.

Zámek otveře své brány i v sobotu 15. a v neděli 16. prosince. Návštěvnickou sezónu zakončí komorní smíšený pěvecký sbor Canzonetta pod vedením sbormistra Radomíra Starého.

Státní zámek Sychrov: Jako každý rok i letos se uskuteční na státním zámku Sychrov tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém na nádvoří. Novinkou kromě prodloužené sobotní otevírací doby tržiště do 18 hodin bude možnost dětských „čertovských“ prohlídek po oba dny 1. a 2. prosince. I o tomto víkendu bude možné absolvovat prohlídku vánočně vyzdobeného zámku.

Státní zámek Zákupy: Tradiční adventní prohlídky zámku Zákupy se letos odehrají v rámci nové prohlídkové trasy, to znamená v bytě lesního rady Josefa Mati z doby první republiky. Prohlídka zařízeného bytu z doby první republiky neopomene také výklad o vánočních zvycích. Nebude chybět ani vánoční výzdoba, ozdobené stromy či štědrovečerní tabule s nadílkou. Součástí prohlídky, která bude probíhat od 24. listopadu do 16. prosince vždy v sobotu a neděli, bude rovněž svátečně vyzdobená kaple sv. Františka z Assisi.

Koncert s názvem Poslán jest od Boha anděl… se uskuteční ve vytápěném koncertním sále císaře Josefa II. v přízemí zámku. Po jeho skončení proběhne krátká večerní prohlídka nově zpřístupněného bytu vrchního lesního rady v prvním patře zámku s vánoční výzdobou. Na programu budou skladby světoznámých hudebních skladatelů Georga Fridricha Händela, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta či Adama Václava Michny z Otradovic.


Autor: Svatoslav Hořínek

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Krkavčí skálu v babím létě zdobí barvy podzimu. Vyhlídka láká na nevšední podívanou

  14.09.2019
  Vyhlídka Krkavčí skála v Libereckém kraji láká turisty na romantické výhledy a na pestrobarevné listí....

  Skalní hrad Stohánek láká na výklenky křížové cesty. Psala o něm i Karolína Světlá

  26.08.2019
  Méně známým místem Libereckého kraje je bezpochyby i skalní hrad Stohánek nedaleko Hamru na Jezeře. Turisty...

  FOTO: Restaurovaná vitráž jako před 130 lety. Madona s dítětem se objeví v nové expozici

  22.08.2019
  Obnovená Meltzerova vitráž Madona s dítětem se ukáže po znovuotevření Severočeského muzea v Liberci v...

  Vydejte se na vyhlídku Terezínku. Láká pohledem na Tanvald a Kamenici

  18.08.2019
  Zájem o turistiku a poznávání Česka stoupá. Kraje nabízí tipy na výlety, mezi jedním z nich je i vyhlídka...

  FOTO: V libereckém muzeu restaurují unikátní skříňku. Je ze Španělska z doby renesance

  15.08.2019
  Jedinečnou památku z dob renesance, pocházející ze Španělska, hodlá ve své nové expozici představit Severočeské...

  Dutý kámen představuje nemnoho známé, leč přesto pozoruhodné místo Libereckého kraje

  10.08.2019
  Dutý kámen leží nedaleko města Cvikov. Jedná se o skalní pískovcový hřbet o délce 600 metrů, který je...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: