FOTO: Památky o adventu otevřou své brány. Nabídnou tradici i speciální program

Šlechtická sídla v Libereckém kraji budou během adventu hostit vánoční program. Zdroj: NPÚ

20.11.2018
Šlechtická sídla v Libereckém kraji budou během adventu hostit vánoční trhy a koncerty. Kostýmovaní průvodci poodhalí návštěvníkům krásu vyzdobených sálů. A nebudou chybět ani tradiční zvyky a obyčeje včetně koled.

I v letošním roce si kasteláni hradů a zámků v Libereckém kraji pro své návštěvníky připravili vánoční program. Zájemci tak mohou přijmout pozvání a vychutnat si adventní čas při procházce svátečně laděnými interiéry.

„Advent by měl být časem zklidnění, zamyšlení, setkávání se s blízkými a přáteli. Dopřát si výlet na některý z hradů a zámků, které mají adventní program, bude určitě pro mnohé rodiny příjemnou příležitostí, jak společně prožít některý z adventních dnů,“ řekla radní Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Státní hrad a zámek Frýdlant: Speciální adventní prohlídky reprezentativních prostor zámku s vánoční výzdobou se uskuteční 8. a 9. prosince. Budou se zpívat vánoční koledy a slavnostně vyzdobené interiéry navodí atmosféru hraběcího štědrovečerního stolu.

Státní hrad Grabštejn: V sobotu 1. prosince v rámci Vánoc na Grábštejně kostýmovanými průvodci připomenou vánoční zvyky a obyčeje. Návštěvníci si prohlédnou vyzdobené interiéry a načerpají adventní atmosféru. Vše podpoří stánky občerstvením i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry. Po celý den budou k dispozici adventní dílničky s výrobou renesančního vánočního betlému, adventního přáníčka, zimnho zapichovátka, vánočních ozdob a zdobených domácích perníčků.

Adventní prohlídky Grabštejna pak zájemce zavedou nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem z 16. až 20. století, ale vánoční atmosféru načerpají i v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury. Prohlídky se budou konat v neděli 2. prosince, o víkendech 8. a 9. prosince či 15. a 16. prosince.

Státní zámek Lemberk: V rámci vánoční hrané prohlídky Nové zvyky nové republiky se budou lidé ve dnech 1. a 2. prosince moci seznámit s nelehkou situací služebnictva na Lemberku, které se musí rychle připravit na nečekanou návštěvu Františka Clam-Gallase a celé jeho rodiny během vánočních svátků. Služebnictvo, kterému chybí potřebný personál, zázemí a zkušenosti bude mít před sebou opravdu složitý úkol.

O víkendu 8. a 9. prosince si návštěvníci mohou prohlédnout nejen vánočně vyzdobené clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple, ale uvidí i ukázku vánočního slavení a zvyků šlechty obohacenou v sobotu 8. prosince o příchod Mikuláše, andělů a čertů.

Zámek otveře své brány i v sobotu 15. a v neděli 16. prosince. Návštěvnickou sezónu zakončí komorní smíšený pěvecký sbor Canzonetta pod vedením sbormistra Radomíra Starého.

Státní zámek Sychrov: Jako každý rok i letos se uskuteční na státním zámku Sychrov tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém na nádvoří. Novinkou kromě prodloužené sobotní otevírací doby tržiště do 18 hodin bude možnost dětských „čertovských“ prohlídek po oba dny 1. a 2. prosince. I o tomto víkendu bude možné absolvovat prohlídku vánočně vyzdobeného zámku.

Státní zámek Zákupy: Tradiční adventní prohlídky zámku Zákupy se letos odehrají v rámci nové prohlídkové trasy, to znamená v bytě lesního rady Josefa Mati z doby první republiky. Prohlídka zařízeného bytu z doby první republiky neopomene také výklad o vánočních zvycích. Nebude chybět ani vánoční výzdoba, ozdobené stromy či štědrovečerní tabule s nadílkou. Součástí prohlídky, která bude probíhat od 24. listopadu do 16. prosince vždy v sobotu a neděli, bude rovněž svátečně vyzdobená kaple sv. Františka z Assisi.

Koncert s názvem Poslán jest od Boha anděl… se uskuteční ve vytápěném koncertním sále císaře Josefa II. v přízemí zámku. Po jeho skončení proběhne krátká večerní prohlídka nově zpřístupněného bytu vrchního lesního rady v prvním patře zámku s vánoční výzdobou. Na programu budou skladby světoznámých hudebních skladatelů Georga Fridricha Händela, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta či Adama Václava Michny z Otradovic.


Autor: Svatoslav Hořínek

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  OBRAZEM: Mořští ježci, sarančata či tarantule. Liberecký Fresh Festival však ovládl Q Burger

  27.05.2019
  Druhý letošní Fresh Festival je minulostí. Po Plzni se dočkali na severu Čech, konkrétně v Liberci. A...

  FOTO: Dirigent Babický je čestným Liberečanem. Udělení občanství ho dojalo

  24.05.2019
  Působil v pražském Národním divadle, Armádním uměleckém sboru, v Ústeckém či Jihočeském divadle. Dlouhých...

  Muzejníci mají postavení jako vědci, plánují i spolupráci s Pardubickou univerzitou

  06.05.2019
  Nejen další možnosti získávání peněz, ale především zvýšení prestiže. To přináší zařazení Severočeského...

  Centrum Liberce obsadí filmařský štáb ORF, natáčí příběh slavného psychoanalytika Freuda

  03.05.2019
  Od soboty do pondělí bude okolí liberecké radnice a divadlo F. X. Šaldy obsazeno rakouskými filmaři....

  O hasiče se lidé zajímají, až když je zle. Seriál o záchranářích z Liberecka však slavil úspěch

  29.04.2019
  Hasiči jsou hrdinové všedních dnů. Leč oproti celebritám ze sportovního či kulturního prostředí mají...

  Liberecko hledá top památku roku 2018. "Zachraňují je pro nás všechny," tvrdí organizátoři

  12.04.2019
  O titul Památka roku 2018 Libereckého kraje budou bojovat nominované budovy z celého regionu. Podmínkou...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: