Startuje nový ročník Vesnice roku. Liberecko hledá nástupce Tatobit  07. 03. 2019

Nejen zvýšení prestiže může přinést úspěch v soutěži Vesnice roku. Ta se letos koná již popětadvacáté. Nominovat je možné krom vesnice také městys či město vesnického charakteru do 7,5 tisíc obyvatel. Příjem přihlášek končí 30. dubna.

Již 25. ročník soutěže Vesnice roku je tady. A také letos je rozdělen do dvou kol. První kolo je pořádáno na krajské úrovni. V Libereckém kraji se tak bude hledat nástupce Tatobit ze Semilska. Tato vesnička dokázala zvítězit v roce 2018. Hendikepem pro ni nebylo ani pouhých 551 obyvatel.

„Soutěže se mohou zúčastnit všechny obce, tedy i města městyse, vesnického charakteru s maximálně 7,5 tisíci obyvateli, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu,“ vysvětlovala krajská radní Radka Loučková Kotasová.

V krajských kolech jsou udělovány takzvané stuhy. Zlatá stuha znamená prvenství a postup do celostátní fáze soutěže. Obdržet lze také modrou, bílou, zelenou či oranžovou. A to za aktivity obyvatel, péči o stavební fond, občanskou vybavenost či péči o veřejná prostranství.

Přihlášky do soutěže lze podat na ministerstvu pro místní rozvoj, a to do 30. dubna do 16 hodin. Případní nerozhodní zájemci se mohou zúčastnit také motivačního semináře, jenž proběhne 19. března v Kytlicích na Děčínsku, případně 28. března ve Stěžerech na Královéhradecku.

V loňském roce se na Liberecku přihlásilo 14 vesnic. Cílem soutěže je krom zvýšení prestiže vesnice také motivace obyvatel ke zvelebování a péči o místo svého života.
Autor: Petr Jindra
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: