FOTO: Restaurovaná vitráž jako před 130 lety. Madona s dítětem se objeví v nové expozici
Obnovená Meltzerova vitráž Madona s dítětem se ukáže po znovuotevření Severočeského muzea v Liberci v novém kabátě. David Roskovec na ni totiž praktikoval své restaurátorské umění.

Severočeské muzeum v Liberci láká na své znovuotevření v roce 2020. Pro tuto událost zahájí novou expozici uměleckých řemesel, kde vystaví zrestaurovanou novorenesanční vitráž Madona s dítětem. Jejímu oživení se věnoval restaurátor David Roskovec z Hrubé Horky u Železného Brodu. Ten vrátil v minulosti krásu jedné gotické a čtyřem renesančním vitrážím.

„Je skvělé, že máme v kraji restaurátora, který se tomuto umění věnuje. A nechybí tu ani tvůrci nových vitráží,“ řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vitráž je jediným exponátem Severočeského muzea v Liberci, který nese jmenovité věnování. Pro muzeum byla zhotovená v roce 1890. Zdobí ji postava sedící Panny Marie a stojícího Ježíška s lilií. Dolní část pak zaujímají dva troubící andílci, mezi kterými je medailon s nápisem připomínající Karla Meltzera, který vitráž ve zmíněném roce muzeu věnoval.

Po jejím zrestaurování budou mít návštěvníci tento unikát zhlédnout tak, jako naši předkové před 130 lety.
Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: