Šikana přivedla 13letou dívku až k sebevraždě. Příběh inspiroval i divadelníky  Liberec
  17.01.2019

Když se matka Julie Moravcové rozhodla zveřejnit příběh vlastní dcery, která se kvůli šikaně rozhodla skoncovat se životem, vyvolala tato zpráva všeobecné pozdvižení. Všichni se ptali, proč musela situace zajít tak daleko. Nejen v Libereckém kraji už nikdy nic podobného opakovat nechtějí. Do boje se šikanou proto vyráží princezna Julie.

Psal se rok 2015, když si tehdy teprve třináctiletá dívka z Liberecka sáhla na život. Brutální šikanu ze strany spolužáků nevydržela a oběsila se v lese na stromě. Aby se nikdy nic podobného neopakovalo, rozhodla se její matka, že tento příběh zveřejní.

Velká odvaha má nyní pokračování. Liberecký kraj se dívčiným příběhem nechal inspirovat. Přichází tak s princeznou Julií. Ta odkazuje nejen na dívku, která se stala obětí agresivních spolužáků, ale také na chystanou divadelní pohádku.

„Princeznou Julií chceme především podpořit samotné úsilí i preventivní programy jednotlivých základních škol. Dá se totiž bez pochyb říci, že neexistuje větší školní kolektiv, kde by šikana, byť třeba v latentní podobě, neexistovala. Jen ji umíme lépe či hůře odhalovat a řešit,“ vysvětloval náměstek libereckého primátora Ivan Langr.

Krom besed s preventisty z řad městské policie je v plánu také vytvoření rozcestníku na sociálních sítích. Ten děti nasměruje správným směrem v případě, že budou potřebovat pomoc.

Princezna Julie bude dětem pomáhat v průběhu dvou let. Vrcholem prvního roku jejího působení bude představení O vílách a Králi draků. Postaveno bude na dětských hercích a zaměřeno bude na téma šikany a dětského násilí.

„Tragický příběh třináctileté žákyně, která si vzala život, mě šokoval natolik, že se stal pro mne inspirací k napsání divadelní hry,“ vypráví herečka a režisérka Jana Hejret Vojtková. 

Ve druhém roce projektu se děti ze škol dočkají koncertu základní umělecké školy. Právě v uměleckém vzdělávání totiž Liberec vidí cestu, jak s šikanou bojovat.


Autor: Petr Jindra

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: