FOTO: V Libereckém kraji vzplály lesy, hasiči kontrolují tábory

Hasiči v Libereckém kraji kontrolují tábory i kempy. FOTO: HZS LK

  Liberec
  07.08.2018

Zatímco v pondělí hejtmanství vyhlásilo v Libereckém okrese zákaz rozdělávání ohňů, hned pár hodin poté museli hasiči vyjíždět k plamenům. Od úterního rána zasahovali hasiči v Libereckém kraji u deseti požárů lesů a luk.

Náročný byl noční zásah ve Stráži pod Ralskem, kde hořel les o rozloze sto krát padesát metrů. Hasiči s devíti cisternami s plameny bojovali do druhé hodiny ráno. Úderem sedmé se však na místo opět vraceli a pokračovali v hašení až do úplné likvidace požáru.

"Lesní požáry se hasičům obtížně likvidují, protože k nim zpravidla dochází v těžce přístupném terénu, kde nemůžeme plně využít hasičskou techniku. Jsou velmi nebezpečné kvůli své schopnosti šířit se velkou rychlostí, navíc chování ohně v lese je mnohdy nevyzpytatelné a požár se může šířit například i pod zemí a je pak velmi obtížné odhadnout, kde se znovu vynoří," uvedla mluvčí hasičů Libereckého kraje Pavlína Bílková.

Odpoledne se rozhořel les ve Svojku na Semilsku. Plameny zasáhly i lesní porosty na Českolipsku, v Prysku, či u obce Okna i v České Lípě.

Požáry vypukly jen pár hodin poté, co hejtmanství vydalo zákaz rozdělávání ohňů v Libereckém okrese (o tom jsme psali zde). 

Hasiči proto během pondělního večera navštívili několik skautských táborů, které leží přímo uprostřed lesů. "Prošli i autokempy na Liberecku a Českolipsku. Upozornili na podmínky a zákazy plynoucí z nařízení Libereckého kraje," uvedla mluvčí hasičů.

Pro hasiče s těžkou výstrojí v horkých letních dnech jde o extrémně náročné zásahy. "Plná výstroj hasiče váží přibližně 20 kilogramů. Dýchací přístroj okolo 11 kilo," dodala Bílková. 


SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Extrémní sucho trvá, zákaz rozdělávání ohňů už platí i na Liberecku


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: