FOTO: Restaurátoři rozebrali liberecký morový sloup, čeká ho renovace

10.08.2018
Liberecký barokní morový sloup Panny Marie z dílny Matyáše Bernarda Brauna čekají čtyřměsíční odborné restaurátorské práce. V pátek sousoší rozebrali na jednotlivé kusy, které nyní bude čekat renovace za 1,5 milionu korun

Restaurátorské práce potrvají čtyři měsíce a vyjdou na 1,5 milionu korun. FOTO: Magistrát města Liberec

Restaurátorské práce na morovém sloupu na zahradě Kostela Nalezení svatého Kříže na Malém náměstí v Liberci započali restaurátoři v pátek a potrvají čtyři měsíce. 

Morový sloup z roku 1717 převzalo letos zjara po dohodě s římskokatolickou církví bezúplatně do svého majetku město a vyčlenilo v rozpočtu na jeho renovaci 1,5 miliónu korun. Restaurátorské práce provede pan Radomil Šolc, který v květnu ve veřejné soutěži zvítězil s nabídkou 649 tisíc korun bez daně.

„Morový sloup byl v minulém století restaurován celkem třikrát – v letech 1908, 1925 a 1972, v posledních 45 letech se na něm ale žádné větší renovační zásahy neprováděly. Podle odborného posudku, který jsme nechali zhotovit v roce 2015, je přitom současný stav pískovcového sloupu nepříznivý, materiál je na mnoha místech hloubkově popraskán, hojně jej pokrývá krusta z exhalací z topenišť i bujná vegetace. Nepříliš kvalitní byly i konzervační prostředky použité při posledním restaurování v 70. letech,“ uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Sloup s postavami sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána, sv. Šebestiána, sv. Rocha a Pannou Marií na samotné špici byl postaven jako poděkování města za záchranu před morovou ranou, která na Liberec udeřila v roce 1680. Své původní umístění na Sokolovském náměstí ale opustil už v letech 1877 – 1878 a byl přemístěn do zahrady (bývalý hřbitov) barokního Kostela Nalezení sv. Kříže na Malém náměstí.

Po renovaci se vrátí sochy na své původní místo

„V rámci restaurátorských prací bude sejmuta socha sv. Šebestiána, která bude renovována v dílně, stejně tak i zkorodovaná svatozář Panny Marie. Zcela nově bude naopak osazena ztracená svatozář sv. Jana Nepomuckého. Zbývající část sloupu bude restaurována přímo na místě z lešení. Sloup bude šetrně očištěn, chemicky zpevněn, plasticky doplněn umělým pískovcem, barevně upraven a konzervován,“ vysvětlil postup prací náměstek Ivan Langr.

Odborná komise památkářů, historiků, muzejníků a zástupců církve přitom v květnu rozhodla o tom, že po svém restaurování zůstane sloup nadále umístěn v kostelní zahradě.

„Došli jsme nakonec po diskuzi k závěru, že v zahradě je sloup umístěn již prakticky stejnou dobu jako na původním Sokolovském náměstí a že nebudeme tuto kontinuitu přerušovat. Naopak chceme v dalších letech ve spolupráci s církví pokračovat v úpravách zahrady ve veřejný prostor, kde si zájemci budou moci prohlédnout nejen sloup, ale i další zdejší významné památky – Kapli Božího hrobu a křížovou cestu. A i ty bychom chtěli postupně restaurovat,“ doplnil náměstek Ivan Langr.
 

Autor: (red )

Místo události: nám. Malé,Liberec

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: Les vydal stříbrný poklad ze 14. století. Nálezce dostane odměnu

  16.08.2018
  Procházka lesem se nadmíru vyplatila nálezci, který při ní objevil u Vysokého nad Jizerou na Semilsku...

  VIDEO: Odborníci ošetřují aleje. Náklady se šplhají ke třem milionům

  13.08.2018
  Frýdlant a Kamenický Šenov. Dvě lokality, v nichž se nachází významné aleje nejen pro Liberecký kraj,...

  FOTO: V Libereckém kraji vzplály lesy, hasiči kontrolují tábory

  07.08.2018
  Zatímco v pondělí hejtmanství vyhlásilo v Libereckém okrese zákaz rozdělávání ohňů, hned pár hodin poté...

  Kolem kolem Jizerek. Cyklostezka za 90 milionů do tří let propojí Česko a Polsko

  07.08.2018
  Přeshraniční spolupráce Česka a Polska dostane na severu Čech nový rozměr. Frýdlantsko a Jablonecko bude...

  Extrémní sucho trvá, zákaz rozdělávání ohňů už platí i na Liberecku

  06.08.2018
  Český hydrometeorologický ústav vydal z důvodu dlouhotrvajícího sucha a vysokých teplot výstrahu před...

  Liberecko hledá Ženu roku. Hlasovat lze do konce prázdnin

  01.08.2018
  Ocenění žen, které jsou nejen jedinečné, ale zároveň velmi úspěšné v oborech, jimž se věnují. To je soutěž...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: