FOTO: Restaurátoři rozebrali liberecký morový sloup, čeká ho renovace

Restaurátorské práce potrvají čtyři měsíce a vyjdou na 1,5 milionu korun. FOTO: Magistrát města Liberec

10.08.2018
Liberecký barokní morový sloup Panny Marie z dílny Matyáše Bernarda Brauna čekají čtyřměsíční odborné restaurátorské práce. V pátek sousoší rozebrali na jednotlivé kusy, které nyní bude čekat renovace za 1,5 milionu korun

Restaurátorské práce na morovém sloupu na zahradě Kostela Nalezení svatého Kříže na Malém náměstí v Liberci započali restaurátoři v pátek a potrvají čtyři měsíce. 

Morový sloup z roku 1717 převzalo letos zjara po dohodě s římskokatolickou církví bezúplatně do svého majetku město a vyčlenilo v rozpočtu na jeho renovaci 1,5 miliónu korun. Restaurátorské práce provede pan Radomil Šolc, který v květnu ve veřejné soutěži zvítězil s nabídkou 649 tisíc korun bez daně.

„Morový sloup byl v minulém století restaurován celkem třikrát – v letech 1908, 1925 a 1972, v posledních 45 letech se na něm ale žádné větší renovační zásahy neprováděly. Podle odborného posudku, který jsme nechali zhotovit v roce 2015, je přitom současný stav pískovcového sloupu nepříznivý, materiál je na mnoha místech hloubkově popraskán, hojně jej pokrývá krusta z exhalací z topenišť i bujná vegetace. Nepříliš kvalitní byly i konzervační prostředky použité při posledním restaurování v 70. letech,“ uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Sloup s postavami sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána, sv. Šebestiána, sv. Rocha a Pannou Marií na samotné špici byl postaven jako poděkování města za záchranu před morovou ranou, která na Liberec udeřila v roce 1680. Své původní umístění na Sokolovském náměstí ale opustil už v letech 1877 – 1878 a byl přemístěn do zahrady (bývalý hřbitov) barokního Kostela Nalezení sv. Kříže na Malém náměstí.

Po renovaci se vrátí sochy na své původní místo

„V rámci restaurátorských prací bude sejmuta socha sv. Šebestiána, která bude renovována v dílně, stejně tak i zkorodovaná svatozář Panny Marie. Zcela nově bude naopak osazena ztracená svatozář sv. Jana Nepomuckého. Zbývající část sloupu bude restaurována přímo na místě z lešení. Sloup bude šetrně očištěn, chemicky zpevněn, plasticky doplněn umělým pískovcem, barevně upraven a konzervován,“ vysvětlil postup prací náměstek Ivan Langr.

Odborná komise památkářů, historiků, muzejníků a zástupců církve přitom v květnu rozhodla o tom, že po svém restaurování zůstane sloup nadále umístěn v kostelní zahradě.

„Došli jsme nakonec po diskuzi k závěru, že v zahradě je sloup umístěn již prakticky stejnou dobu jako na původním Sokolovském náměstí a že nebudeme tuto kontinuitu přerušovat. Naopak chceme v dalších letech ve spolupráci s církví pokračovat v úpravách zahrady ve veřejný prostor, kde si zájemci budou moci prohlédnout nejen sloup, ale i další zdejší významné památky – Kapli Božího hrobu a křížovou cestu. A i ty bychom chtěli postupně restaurovat,“ doplnil náměstek Ivan Langr.
 

Autor: (red )

Místo události: nám. Malé,Liberec

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Advent patřil premiérovým střelcům. Liberec uštědřil Kometě „bůra“

  02.12.2018
  Liberečtí Tyler Doherty a Matěj Stříteský si adventní duel proti brněnské Kometě jistě zapamatují. Oba...

  FOTO: Požár hotelu na farmě u Liberce nadělal škody za 20 milionů, lidé stačili utéct

  02.12.2018
  Požár na farmě nedaleko Chrastavy na Liberecku zachvátil hotelovou část, kde byli ubytovaní hosté. Hasiči...

  FOTO: Na Bezdězu hořelo. Plameny pohltily 12 dětských chatek i hlavní budovu tábora

  30.11.2018
  Tři jednotky profesionálů a šest jednotek dobrovolných hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru dětského...

  Devět pacientů z Frýdlantu dostalo otravu krve. Zachraňovat je museli v liberecké krajské nemocnici

  29.11.2018
  Závažný problém řeší frýdlantská nemocnice. Hned devět pacientů, kteří zde prodělali operační zákrok,...

  Ulicí U Jezu řidiči od středy neprojedou. Dělníci budou opravovat kanalizaci

  27.11.2018
  Od středy do neděle bude pro auta kompletně uzavřena liberecká ulice U Jezu. Omezení se týká také příjezdu...

  Koncerty, trhy a ohňostroj. Rozsvícení vánočního stromu v Liberci zahájí pestrý adventní program

  23.11.2018
  Liberecké náměstí ozdobí od poslední listopadové neděle vánoční strom. Jeho rozsvícením bude zahájen...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: