Zchátralé památky ožijí jedinečným představením Lenky Dusilové a Aeldryna

Lenka Dusilová. Foto: Romek Hanzlík Zdroj: Monument/um

27.07.2019 20:30 - 24.08.2019 22:00
Lenka Dusilová společně s VJ Aeldrynem ze studia Lunchmeat připravili hudebně-obrazový benefiční projekt, kterým v létě podpoří krásné, ale také zchátralé a ohrožené památky - kostel, hrad, lázně a továrnu - v severním a západním pohraničí.

Monument/um, v jehož hlavní roli je památka, spojuje daný MONUMENT, MOMENT a UM a vytváří tak jedinečný site specific zážitek. Lenka Dusilová a Aeldryn tak nabízejí unikátní pohled na vybrané památky a jejich životní příběh.

Termíny, začátky a místa představení Monument/um

27. 7. | 20:30 Horní Vítkov - Chrastava - Kostel Navštívení Panny Marie
3. 8. | 20:30 Ostrov nad Ohří - Horní hrad - Hauenštejn
17. 8. | 20:00 Jablonec nad Nisou - Jablečné lázně
24. 8. | 20:00 Horní Maršov - Fabrika Temný Důl

Monument/um bude mít formu komponovaného večera, kde nebude chybět úvodní slovo o objektu z historického a architektonického hlediska, medailonek vztahující se k dané památce, který natáčí ČT ArtZóna přímo pro projekt. Následovat bude samotné představení, kdy Lenka Dusilová svým hlasem, zvuky a hudebními krajinami a Aeldryn svou hrou se světlem, prostorem a organickými videokolážemi vyplní celý prostor objektu.

„Monument/um přesahuje naši vlastní tvorbu, poutá nás k jednotlivým místům jejich příběhem a energií. Kromě samotné audiovizuální performance, která bude pokaždé jedinečná, tak navíc na moment splyneme s duchem památky a necháme ji, aby skrze nás promluvila,“ říká Aeldryn a dodává: „Prostory jsou velmi rozmanité, od sakrálních po technické, každý z nich tak osloví diváka jiným hlasem.“

Monument/um chce upozornit na neutěšený stav vybraných památek, objevovat a medializovat ty, které mají ambice být součástí společensko-kulturního života. Projekt chce apelovat na veřejnost, že starat se o památky je důležité.

„Podporujeme spolky, instituce, města i jedince, kteří mají vizi a našli památce nový smysl, pokud ten původní ztratily,“ říká ředitelka a spoluautorka projektu Soňa Paleta. „Chceme lidem ukázat, že leckdy stačí otevřít oči, aby zjistili, že třeba i za jejich domem je objekt, který nabízí nečekané možnosti. A že změny mohou dosáhnout i oni.“

Výjimečná představení se odehrají v druhé polovině letošních prázdnin na čtyřech místech v bývalých Sudetech. Ty, nejenže odráží to, co chce Monument/um oživit, tedy památky, ale také dočasně zmrtvělá místa.

Další informace o projektu zde.

Autor: Tinková Dana

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Muchova lípa, platan v Lužánkách či Žižkův dub. Česko hledá strom roku

  17.06.2019 - 25.09.2019
  Dvanáct stromů s netradičním příběhem. Devět krajů, které vysílají do boje své zástupce. A stáří vždy...

  Liberecké kurzy sebeobrany jsou plné. Ženy se tam naučí, jak se chovat v nebezpečí

  14.09.2019 - 26.09.2019
  Městská policie Liberec chrání své občanky i prostřednictvím jejich sebevzděláváním. Nabídla jim kurzy...

  VIDEO: Dobrovolníci se vydají sázet lesy, pomohou i známé tváře

  19.10.2019 - 19.10.2019
  Lesníci, studenti lesnictví, a známé osobnosti. Ale také hlavně dobrovolníci se vydají po celém Česku...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: