Na Kozákově se sejdou ti nejlepší světoví jezdci downhillového skateboardingu

Zdroj: Ilustrační foto

15.07.2019 10:00 - 20.07.2019 19:00
Závod patří do série mistrovství světa a je nejprestižnějším závodem na českém území, kde se každoročně schází více než 200 elitních jezdců. Nechybí evropská ani zámořská špička, včetně brazilského střelce Carla Paixäa, veterána Patricka Switzera nebo Emily Pross, první ženy, která vyhrála OPEN kategorii světového závodu.

Kozákov Challenge 2019 proběhne od pondělí 15. července do soboty 20. července. V pondělí, úterý a středu proběhnou vždy od cca 10 do 18 hodin freeridy. Ve čtvrtek a pátek je od 14 do18 hodin na programu kvalifikace. Samotným závodům je věnována sobota od 8 do 19 hodin.

V sobotu večer proběhne vyhlášení vítězů a závěrečná párty. Nebude chybět ani sítotisková dílna, kde si zájemci mohou vyrobit vlastní oblečení s motivy Kozákov Challenge a longboardingu. 

Na nejrychlejší tuzemské trati změří síly nejlepší světoví i čeští jezdci, přičemž z kopce pojedou rychlostí až 100 km/h. Napínavý závod pravidelně láká tisíce diváků a v minulosti neušel pozornosti významných českých médií (Česká televize, TV Nova, MF DNES, atd.). V roce 2017 si závod vybral také Olympic Channel, oficiální olympijský kanál, který v dokumentu Speed Boarders světu představil prostředí tohoto sportu.

Závod čítá dvě hlavní disciplíny-longboard, kdy závodníci jedou vestoje rychlostí 80 – 90 km/h, a luge, v níž jezdci kopec zdolávají vleže. V té jezdci při sjezdu dosahují rychlosti přesahující až 100 km/h. V kategorii longboard se kromě hlavního závodu (tzv. OPEN), kterého se účastní všichni jezdci, mají své samostatné kategorie ženy, junioři a tzv. Masters, tedy jezdci starší 35 let

Trať

Závodní trať je dlouhá přibližně 2,5 km a nabízí dva dlouhé rovné úseky, kde závodníci naberou maximální rychlost, tak prostřední technickou pasáž a serpentiny, které prověří schopnosti každého jezdce. O předjíždění a pády není tedy v závodě nouze, přičemž bezpečí závodníků a diváků zajistí záchranné sítě a tisíce slaměnných balíků.

Zázemí na vrcholu kopce zajišťuje kemp a velký party stan, kde můžou návštěvníci v pauzách mezi jízdami odpočívat a večer společně s jezdci oslavit konec dalšího dne.

Autor: Tinková Dana

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Zchátralé památky ožijí jedinečným představením Lenky Dusilové a Aeldryna

  27.07.2019 - 24.08.2019
  Lenka Dusilová společně s VJ Aeldrynem ze studia Lunchmeat připravili hudebně-obrazový benefiční projekt,...

  Festival Hrady CZ slaví patnácté narozeniny. Chybět nebude Kryštof, Lucie Bílá či No Name

  12.07.2019 - 31.08.2019
  Jeden z nejpopulárnějších českých festivalů nebude chybět ani v roce 2019. Hrady CZ se představí na celkem...

  Prázdninový kalendář napoví, kde to na Liberecku o prázdninách "posviští"

  03.07.2019 - 31.08.2019
  O prázdninách je čas na kulturu, sport, výlety i dovolenou. V Libereckém kraji se koná řada festivalů,...

  Hudební a herecké Křižanské léto přiveze přední osobnosti českého divadla

  20.06.2019 - 05.09.2019
  Úspěšná tradice v Podještědí pokračuje. Od června do září hostí obec Křižany již pátý ročník hudebního...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: