Ještěd otevře při oslavě narozenin své útroby. Závodníci poběží se sudy piva

Horský hotel a vysílač na Ještědu oslaví narozeniny. Zdroj: Zdeněk Fiedler, www.rozhlednajested.cz

  Liberec
  14.09.2019 10:00

Horský hotel a vysílač Ještěd zve zájemce na oslavy svých narozenin na sobotu 14. září 2019. Zájemci mohou vyzkoušet různé outdoorové aktivity, zazávodit si, nebo prozkoumat interiéry vysílače, které se veřejnosti otevírají pouze jednou ročně. Vstup na akci je zdarma.

Před 46 lety zahájil poprvé svůj provoz horský hotel a vysílač Ještěd. Narozeniny oslaví v sobotu 14. září 2019 ve svém areálu v nadmořské výšce 1012 metrů nad mořem. Na gratulanty, kteří přijdou narozeniny oslavit, čeká bohatý program s muzikou, divadlem, kouzly a sportovními aktivitami.

„Oslavy Ještědu se staly tradiční akcí, kterou využívají celé rodiny z širokého okolí k návštěvě této památky. Spojení prohlídky „mozku“ vysílače, kulturního programu a akcí pro děti zájemce láká,“ řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Zájemci budou mít možnost i letos nahlédnout do technického zázemí vysílače, které se otevírá veřejnosti pouze jednou za rok. Dostanou se tak do interiéru a restaurace, které postupně mění svou podobu na tu z roku 1973, kdy Ještěd zahájil provoz.

„V tento den je také možné si projít strojovnu kabinové lanovky, stanici horské služby i areál skokanských můstků, kde kromě prohlídek s průvodcem proběhne mistrovství republiky ve skoku na lyžích,“ řekl mluvčí Liberce Jan Mikulička.

Připraven je bohatý kulturní program

V 10 hodin odstartuje v dolní stanici lanovky závod vynášení sudů s pivem na vrchol. Soutěžící se rozdělí do čtyř kategorií. Muži ponesou 30litrové a 50litrové sudy, ženy a dorost 15litrové sudy.

„Krom toho mohou také v otevřené kategorii matky a otcové nést v krosně nahoru děti,“ dodal mluvčí.

Na své si přijdou i kulturní milovníci. Půl hodiny po startu závodu začne program na venkovním pódiu kapela Ajeto Glass Dixieland, v pravé poledne a v 15:30 předvede své kouzelnické umění Pavel Dolejška. Ve 13:30 zahraje krkonošská multižánrová skupina S(nad)Váhou a vrcholem oslav bude od 17  hodin vystoupení liberecké kapely ATMO Music.

Pro děti si pořadatelé nachystali od 10:30 a 11:30 hodin tancování s Annou Pávkovou. Mezi12:30 a16. hodinou jim zahraje Divadlo na Kliku a loutkové divadlo Kozlík v hotelové restauraci celkem čtyři představení.

„Na stánku Libereckého kraje pak budou k vyzvednutí hrací karty, za jejichž vyplnění děti dostanou v hotelu Ještěd odměnu,“ dodal Mikulička.

Pro aktivnější návštěvníky budou nachystané i outdoorové aktivity. Vyzkoušet si můžou například lukostřelbu, hod na koš, překážkovou dráhu nebo střelbu na branku.

Ty zvídavější láká zase science centrum iQLANDIA na badatelský workshop v kriminalisticko-detektivním duchu. Návštěvníci si zde vyzkouší sejmutí otisků prstů, vyplní daktyloskopickou kartu, prozkoumají nábojnice nebo tvoří odlitky stop.

Policie České republiky bude zase ve svém stánku ukazovat technické vybavení, výstroj policisty a vůz.

Další informace o programu jsou uvedené na webu www.jestedliberec.cz.

Autor: Pinková Lucie

Místo události: Horský hotel a vysílač Ještěd, Liberec

  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: